Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję spotkań poświęconych zagadnieniom wychowania dzieci.
Będą one miały charakter warsztatów: będzie wiedza, będzie dzielenie się doświadczeniem, będą ćwiczenia, które pomogą poczuć i zrozumieć omawiane zagadnienia.
Na każdym spotkaniu będziemy pracować na jednej z książek Jespera Juula.
Pierwsze zajęcia – 11 marca godz. 17:30-19:00
„Zamiast wychowania”- o sile relacji z dzieckiem Jesper Juul
mottem do tego spotkania będzie cytat:
Słowo „wychowanie” zawiera wyraźną jednostronność oddziaływań między dorosłym i dzieckiem. Ja wolę mówić o relacji, bo w prawdziwej relacji obie strony podlegają „wychowaniu”.
Podczas spotkania sprawdzimy czym dla nas jest wychowanie, a czym relacja. Zgłębimy to jak budować relacje by wychowywały całą rodzinę.
Drugie zajęcia – 25 marca godz. 17:30-19:00
„Agresja – nowe tabu” Jesper Juul
mottem do tego spotkania będzie cytat :
Agresja zaczyna się, gdy zostaje zablokowany spokojny przepływ interakcji między ludźmi i jedna ze stron nagle traci poczucie bycia wartością dla drugiej.
Na tym spotkaniu powiemy sobie – czym jest agresja, czy może być pożyteczna? Jak sobie z nią radzić i wyrażać w sposób bez przemocy?
Trzecie zajęcia – 8 kwietnia godz. 17:30-19:00
„Nastolatki – kiedy kończy się wychowanie” Jesper Juul
mottem do tego spotkania będzie cytat:
Rodzice wciąż mają wpływ na nastolatka, ale jako partnerzy, którzy poprzez swoje wartości i doświadczenie motywują go do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość.
Na tym spotkaniu porozmawiamy sobie – jak być rodzicem nastolatka, jak przejść w fazę partnerstwa w relacji z własnym dzieckiem? Powiemy sobie czego potrzebują rodzice nastolatków.
Czwarte zajęcia – 22 kwietnia godz. 17:30-19:00
Na tym spotkaniu porozmawiamy na temat książki wybranej przez Państwa.
Zapraszamy tych, którzy znają Jespera Juula i chcą podyskutować o jego książkach oraz tych którzy go jeszcze nie znają.
Prowadząca – Renata Werpachowska o sobie:
Mieszkam w Michałowicach, jestem mama trójki dzieci, jestem psychologiem, na co dzień pracuje z osobami z autyzmem. Mam dużą wdzięczności dla Jespera Juula, za to jak ważne spojrzenie na wychowanie wniósł w moje życie. Kiedy dowiedziałam się, że zmarł, postanowiłam zapraszać innych do spotkania z Nim poprzez zapoznawanie ich z jego książkami, Renata Werpachowska.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z książkami duńskiego pedagoga i terapeuty rodzinnego Jespera Juula, który propagował idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych.